Bricks4Kidz
 
 
Bricks 4 Kidz West Kendall - The Hammocks
Lina Correa
(866) 384-5501
Bricks 4 Kidz classes provide an extraordinary atmosphere for children, where we learn, we build, we play… with LEGO® Bricks. Programs are built around our proprietary model plans, designed by engineers and architects, with exciting themes such as space, construction, and amusement parks. Our specially designed project kits and theme-based models provide the building blocks for the Bricks 4 Kidz approach to educational play. At Bricks 4 Kidz, we believe that kids learn best through activities that engage their curiosity and creativity. We offer activities for children ages 3 - 13+, including: After-school enrichment classes, Week-long summer camps, Birthday parties, Preschool classes, Kidz Night Out, Jr. and Advanced Robotics
   Change Locations    View as Calendar
Schedule
John I. Smith K - 8 Center: Session 1: Grades K - 5th Only - John I. Smith K-8 Center
09/04/2019 - 10/23/2019
Wednesday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ashley Molina
Wait List
Registration full
Dante B. Fascell Elementary School: Session 1: Intro to LEGO® Robotics Grades K- 1st Students Only - Dante B. Fascell Elementary School
09/09/2019 - 10/21/2019
Monday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Daniela Avalos
Select
9 available spots
William Lehman Elementary: Session 1: Grades K- 1st Only. - William Lehman Elementary
09/09/2019 - 10/21/2019
Monday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Dominique Farrell
Select
4 available spots
Devon Aire K-8 Center: Session 1: Grades K to 1st Only 2nd Group - Devon Aire K-8 Center
09/09/2019 - 10/21/2019
Monday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Ingrid Pino, Miguel Ladron de Guevara
Wait List
Registration full
Dante B. Fascell Elementary School: Session 1: Intro to LEGO® Robotics Grades 2nd - 5th Students Only - Dante B. Fascell Elementary School
09/09/2019 - 10/21/2019
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Daniela Avalos
Select
9 available spots
Devon Aire K-8 Center: Session 1: Jr. Robotics Grades 2nd - 5th Only - Devon Aire K-8 Center
09/09/2019 - 10/21/2019
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Ingrid Pino, Miguel Ladron de Guevara
Wait List
Registration full
William Lehman Elementary: Session 1: Intro to Robotics: Grades 2nd-5th Only - William Lehman Elementary
09/09/2019 - 10/21/2019
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Dominique Farrell
Wait List
Registration full
BridgePrep Village Green: Session 1: Grades K to 5th - BridgePrep Academy at Village Green
09/11/2019 - 10/23/2019
Wednesday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Dominique Farrell
Select
7 available spots
Westwood Christian School: Intro to Engineering/Jr. Robotics Grades k to 5th - Westwood Christian School
09/12/2019 - 10/24/2019
Thursday
03:45 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Daniela Avalos
Select
2 available spots
Academir West Session 1: Grades K & 1st ONLY - WEDNESDAY - Academir Charter School West
10/02/2019 - 11/13/2019
Wednesday
02:15 PM - 03:15 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Matthew Santelices
Select
1 available spot
Academir West Session 1: Grades 2nd & 3rd ONLY Jr Robotics - WEDNESDAY - Academir Charter School West
10/02/2019 - 11/13/2019
Wednesday
02:45 PM - 04:15 PM
Jr. Robotics
Taught by Ingrid Pino, Miguel Ladron de Guevara
Select
3 available spots
Kendale Lakes Elementary Session 2: Grades K & 1st ONLY - Kendale Lakes Elementary
10/11/2019 - 11/22/2019
Friday
02:00 PM - 03:00 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ingrid Pino
Select
4 available spots
Kendale Lakes Elementary: Session 2: Jr Robotics Grades 2nd - 5th Only - Kendale Lakes Elementary
10/11/2019 - 11/22/2019
Friday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ingrid Pino
Wait List
Registration full
The Creative Child Day Care!!! Session 2019 - 2020 - The Creative Child Day Care II
10/16/2019 - 05/06/2020
Wednesday
10:00 AM - 11:00 AM
Preschool
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Daniela Avalos
Select
11 available spots
Greenglade Elementary: Session 2. Grades K & 1st Only - Greenglade Elementary
10/17/2019 - 11/21/2019
Thursday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ingrid Pino
Select
5 available spots
SOMERSET ACADEMY DADE: Session 2: Grades K & 1st ONLY - Somerset Dade K-8 Academy
10/17/2019 - 11/21/2019
Thursday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Sebastian Rojas, Darrell Russell
Select
6 available spots
Dr. Gilbert L Porter Elementary: Session2: Intro to Engineer and Robotics, Grades K-1students ONLY - Dr. Gilbert L. Porter Elementary
10/17/2019 - 11/21/2019
Thursday
02:10 PM - 03:10 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ashley Molina
Select
6 available spots
SOMERSET KENDALL: Session 2: Intro to Engineering and Robotics K-4th - Somerset Kendall
10/17/2019 - 12/05/2019
Thursday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Christian Noriega
Select
2 available spots
Greenglade Elementary: JR. ROBOTICS . Session 2. Grades 2nd to 5th Only - Greenglade Elementary
10/17/2019 - 11/21/2019
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ingrid Pino
Select
6 available spots
Dr. Gilbert L. Porter Elementary: Session 2: Intro to Engineer and Robotics, Grades 2nd-5th . students Only - Dr. Gilbert L. Porter Elementary
10/17/2019 - 11/21/2019
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ashley Molina
Select
3 available spots
SOMERSET ACADEMY DADE: Session 2: Jr. Robotics Grades 2nd to 5th ONLY - Somerset Dade K-8 Academy
10/17/2019 - 11/21/2019
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Sebastian Rojas, Darrell Russell
Select
6 available spots
BridgePrep Academy South: Session 2: Grades K & 1st Only - BridgePrep Academy South Main Campus
10/18/2019 - 12/06/2019
Friday
02:20 PM - 03:20 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Sebastian Rojas, Darrell Russell
Select
6 available spots
SOMERSET ACADEMY BAY: Session 2: Grades K to 5th - Somerset Academy Bay
10/18/2019 - 11/22/2019
Friday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Christian Noriega, Miguel Ladron de Guevara
Wait List
Registration full
BridgePrep Academy South: Session 2: Jr Robotics Grades 2nd to 5th Only - BridgePrep Academy South Main Campus
10/18/2019 - 12/06/2019
Friday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Sebastian Rojas, Darrell Russell
Select
7 available spots
SOMERSET ACADEMY SILVER PALMS: Session 2: K - 1st Students Only - Somerset Academy Silver Palms K-8
10/22/2019 - 12/03/2019
Tuesday
02:00 PM - 03:00 PM
After School Enrichment
Taught by Dominique Farrell, Miguel Ladron de Guevara
Select
1 available spot
Assurant Satellite Learning Center Session 2: Grades K & 1st ONLY. - Assurant Satellite Learning Center
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Ingrid Pino, Miguel Ladron de Guevara
Select
9 available spots
Jane S Roberts: Session 2: Grades K-1st ONLY - Jane S. Roberts K-8 Center
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Darrell Russell
Select
8 available spots
Blue Lakes Elementary: Session 2: K - 1st Students Only - Blue Lakes Elementary
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Christian Noriega
Select
10 available spots
Calusa Elementary Session 2: Grades K & 1st. students only - Calusa Elementary
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Daniela Avalos, Miguel Ladron de Guevara, Amy Lopez
Select
8 available spots
Oliver Hoover Elementary: Session 2: Grades k to 1st Only - Oliver Hoover Elementary
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ashley Molina
Select
12 available spots
Calusa Elementary: Session 2: Grades 2nd to 5th. Jr. Robotics! - Calusa Elementary
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Daniela Avalos, Miguel Ladron de Guevara, Amy Lopez
Select
11 available spots
SOMERSET ACADEMY SILVER PALMS: Session 2: 2nd - 5th Students Only - Somerset Academy Silver Palms K-8
10/22/2019 - 12/03/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Dominique Farrell, Miguel Ladron de Guevara
Select
4 available spots
Assurant Satellite Learning Center Session 2: Grades 2nd to 5th ONLY. Jr ROBOTICS - Assurant Satellite Learning Center
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Ingrid Pino, Miguel Ladron de Guevara
Select
9 available spots
Oliver Hoover Elementary: Session 2: Grades 2nd to 5th Only - Oliver Hoover Elementary
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ashley Molina
Select
9 available spots
Jane S. Roberts: Session 2: Grades 2nd- 5th ONLY - JR. ROBOTICS - Jane S. Roberts K-8 Center
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Darrell Russell
Select
9 available spots
Blue Lakes Elementary: Session 2: 2nd - 5th Students Only - Blue Lakes Elementary
10/22/2019 - 11/26/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Christian Noriega
Select
10 available spots
Norma Butler Bossard Elementary: Session 2: Grades k to 1st Only - Norma Butler Bossard Elementary
10/23/2019 - 12/04/2019
Wednesday
02:00 PM - 03:00 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Santiago Zapata, Daniela Avalos
Select
7 available spots
Norma Butler Bossard Elementary: Session 2: Grades 2nd to 5th Only Jr Robotics - Norma Butler Bossard Elementary
10/23/2019 - 12/04/2019
Wednesday
02:00 PM - 03:30 PM
Jr. Robotics
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Darrell Russell
Select
9 available spots
SOMERSET PALMS: K-1 Students Session 2 - Somerset Palms
10/23/2019 - 12/04/2019
Wednesday
02:00 PM - 03:00 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Christian Noriega
Select
11 available spots
SOMERSET PALMS: 2nd to 7th Students Only - Session 2 - Somerset Palms
10/23/2019 - 12/04/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Christian Noriega
Select
10 available spots
Dante B. Fascell Elementary School: Session 2: Intro to LEGO® Robotics Grades K- 1st Students Only - Dante B. Fascell Elementary School
10/28/2019 - 12/16/2019
Monday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Amy Lopez
Select
11 available spots
William Lehman Elementary: Session 2: Grades K- 1st Only. - William Lehman Elementary
10/28/2019 - 12/16/2019
Monday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Dominique Farrell
Select
12 available spots
Devon Aire K-8 Center: Session 2: Grades K to 1st Only 2nd Group - Devon Aire K-8 Center
10/28/2019 - 12/16/2019
Monday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Ingrid Pino, Miguel Ladron de Guevara
Select
7 available spots
Dante B. Fascell Elementary School: Session 2: Intro to LEGO® Robotics Grades 2nd - 5th Students Only - Dante B. Fascell Elementary School
10/28/2019 - 12/16/2019
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Amy Lopez
Select
12 available spots
William Lehman Elementary: Session 2: Intro to Robotics: Grades 2nd-5th Only - William Lehman Elementary
10/28/2019 - 12/16/2019
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Dominique Farrell
Select
13 available spots
Devon Aire K-8 Center: Session 2: Jr. Robotics Grades 2nd - 5th Only - Devon Aire K-8 Center
10/28/2019 - 12/16/2019
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Ingrid Pino, Miguel Ladron de Guevara
Select
10 available spots
John I. Smith K - 8 Center: Session 2: Grades K - 5th Only - John I. Smith K-8 Center
10/30/2019 - 12/11/2019
Wednesday
02:05 PM - 03:05 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Ashley Molina
Select
9 available spots
BridgePrep Village Green: Session 2: Grades K to 5th - BridgePrep Academy at Village Green
10/30/2019 - 12/11/2019
Wednesday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Dominique Farrell
Select
11 available spots
Westwood Christian School: Intro to Engineering/Jr. Robotics Grades k to 5th Session 2 - Westwood Christian School
10/31/2019 - 12/12/2019
Thursday
03:45 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Daniela Avalos
Select
12 available spots
Doral International Math & Science Academy: Session 2 Grades K & 1st ONLY - Doral International Math & Science Academy
11/01/2019 - 12/13/2019
Friday
02:30 PM - 03:30 PM
After School Enrichment
Taught by Ashley Molina, Miguel Ladron de Guevara
Select
11 available spots
Doral International Math & Science Academy: Session 2: Jr Robotics Grades 2nd to 4th ONLY - Doral International Math & Science Academy
11/01/2019 - 12/13/2019
Friday
03:00 PM - 04:30 PM
Jr. Robotics
Taught by Miguel Ladron de Guevara, Amy Lopez
Select
10 available spots

© Copyright 2019 Creative Learning Corporation.
All rights reserved | Contact Us | 904-824-3133